Svépomocná montáž zásuvek...

20.8.2023 - Ing. Aleš Smeták

Ačkoliv nejsem příliš velký fanda toho, aby si laici doma sami opravovali elektroinstalaci, tak výměnou zásuvky "kus za kus" nelze nic zkazit. Článek o zapojení vypínačů naleznete zde.

Nutno zdůraznit, že veškeré práce provádíme zásadně bez napětí! Je proto bez výjimek nezbytné před zahájením montáže shodit příslušný jistič a beznapěťový stav zkoušečkou ověřit!

ověření beznapěťového stavu zkoušečkou

Ověření beznapěťového stavu kvalitní zkoušečkou - nikdy nepracujte pod napětím!!!

Nejprve připomeňme některá ustanovení norem...

přehled různých zásuvek

Přehled typů zásuvek - nástěnná, dvojzásuvka, zásuvka na DIN lištu do rozvaděče, jednozásuvka

Zásuvka je snad nejjednodušší věc v elektroinstalaci a dá rozdělit na několik typů:

Princip zapojení zásuvek - zásuvková schémata

V první řadě je potřeba rozlišit jestli se jedná o průběžnou nebo koncovou zásuvku. Logika zapojení je stejná a liší se jen v množství zapojených kabelů vedoucích do/ze zásuvky.

Do koncové zásuvky vede jen přívodní kabel se třemi vodič L/N/PE. Do průběžné​ zásuvky vede přívodní kabel z rozvaděče nebo předchozí zásuvky a z ní vede další vývod pro následující zásuvky.

Někdy je potřeba ze zásuvky, do které vede přívodní kabel z rozvaděče, vyvést vývody do dalších zásuvek, které ​jsou umístěny v různých částech místnosti. V takovém případě by smyčkování jedním kabelem bylo nehospodárné a je vhodné v zásuvce vývody rozdělit např. pomocí wagovek.

Při volbě zásuvek nesmíme zapomenout na jejich odolnost proti vnějším vlivů čili jejich krytí IP. Více o krytí IP naleznete v tomto článku. Celkově si postačí pamatovat, že:

Jednozásuvka v zařazená v obvodu - průběžná

Mnohem častěji než s koncovými zásuvkami se potkáváme s průběžnými zásuvkami.

Ty se od koncových liší především tím, že do nich vedou dva kabely. Jeden jako přívod ze zdroje a druhý jako vývod do další zásuvky v obvodu.

průběžná jednozásuvka před montáží

Zapojení vodičů opět provedeme způsobem - žlutozelený ochranný vodič PE na kolík, hnědý​ fázový vodič do levé zdířky a modrý nulový vodič do pravé zdířky. Tentokrát pod svorku dáme dva vodiče stejné barvy.

průběžná jednozásuvka po montáži zepředu

Při detailním pohledu zespodu je vidět​ správné zapojení vodičů v případě průběžné zásuvky. Opět dáme pozor na dotažení šroubů svorek v případě šroubového provedení zásuvky. V případě bezšroubových zkontrolujeme správné zastrčení vodičů.

průběžná jednozásuvka po montáži zespoda

Vícerámeček - standardní způsob zapojení

Vícerámečky jsou užitečným provedením zásuvek v prostorách, kde potřebujeme v jednom místě připojit více spotřebičů. Typicky se tak jedná o obývací pokoje za televizí, kuchyňské linky, dílny...

Podle ČSN 33 2130 ed.3, čl. 5.3.6 jako jedna zásuvka považován i takový pěti rámeček a vzhledem k tomu, že můžeme na jeden obvod dát až 10 jednotlivých zásuvek, mohli bychom tak na jednom obvodu mít až 50 zásuvek... což je pěkná blbost, takže všeho s mírou a při návrhu počítejte např. třírámeček jako tři samostatné zásuvky.

Pokud je vícerámeček instalován jako koncový, tak je to velmi jednoduché. Malinko složitější je to v případě, kdy je vícerámeček instalován jako průběžný. Do takového pak vede jeden přívodní kabel a jeden vývodní -  na tento způsob se podíváme podrobněji.

zapojení vícezásuvky do rámečku - výchozí stav

V případě průběžného vícerámečku musíme proklemovat přívodní kabel s vývodním kabelem a zároveň zapojit každou zásuvku. To lze provést například pomocí klém, viz obrázek níže.

zapojení vícezásuvky do rámečku - dráty

Pro lepší pochopení je zapojení klém (tzv. proklemování) ve vícenásobném rámečku ukázáno mimo instalační krabice.

zapojení vícezásuvky do rámečku - zepředu

A ještě jednou proklemované zásuvky ve vícerámečku - tentokrát zezadu. Samozřejmě při praktické montáži do instalačních krabic si budete muset jednotlivé klémy (propojovací vodiče) ustřihnout menší, aby se vám tam dobře vešly.

zapojení vícezásuvky do rámečku - zezadu

Vícerámeček - alternativní způsob zapojení

Alternativním zapojením vícenásobného rámečku je pomocí wagovek. Ačkoliv se někteří starší elektrikářští praktici na tento způsob zapojení dívají s nelibostí, tak já osobně ho u čtyřnásobných nebo u pětinásobných rámečků preferuji. 

Důvodem jsou nižší přechodové odpory vznikající u klém. V takovém pětirámečku bychom při standardním zapojení měli 4 propoje (klémy). Ze základky víme, že elektrický proud potřebuje uzavřený obvod, čili jde od zdroje hnědým ke spotřebiči a modrým zase zpět. To znamená, že pokud by za průběžným pětirámečkem byla ještě jedna zásuvka s přímotopem, tak by elektrický proud musel projít osmi dodatečnými spoji = každé zapojení do svorky zásuvky je zdroj přechodového odporu...

Pokud pětirámeček zapojíme způsobem níže, tak žádné dodatečné propoje (klémy) nejsou třeba a vše je větveno z jedné wagovky - čili tam máme 4x menší riziko vzniku přechodového odporu.

No oblíbený a argument, že wagovky stojí kvalitativně za prd, je prostě klišé lidí, kteří si s nimi nezvykli pracovat. Za dobu mé praxe jsem (naštěstí) nepotkal jedinou roztavenou wagovku, ale naopak jsem viděl mraky ohořelých strojků zásuvek kvůli nedotaženému šroubku.

zapojení vícezásuvky do rámečku pomocí WAGO

Pokud jste v článku nalezli chybu, dejte nám, prosíme, o ní vědět na eas@eas-elektro.cz
Děkujeme, Eva a Aleš Smetákovi - návrat zpět na přehled článků