Naši revizní technici provádějí školení v souladu s nařízením vlády 194/2022 Sb. o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu
činnosti na elektrických zařízeních a na odbornou způsobilost v
elektrotechnice, a to v rozsahu do 1kV střídavého napětí v prostorách bez
nebezpečí výbuchu.
Nařízení vlády 194/2022 Sb. rozlišuje celkem čtyři úrovně odbornosti:
Je zřejmé, že čím vyšší paragraf osoba má, tím větší odbornost se u ní předpokládá. Osoby s odborností podle §6, §7 a §8 se považují za osoby znalé. Pojem osoba znalá tak není jen nějaké označení, ale přesně definovaný termínus technikus podle §5 NV 194/2022 Sb.
Přezkoušení fyzické osoby na odbornost podle § 8 čili na revizní techniky smí provádět výhradně Technická inspekce České republiky (TIČR) a pokud tato osoba přezkoušení úspěšně zvládne, obdrží od TIČR takzvané osvědčení s platností 5 let. Pak musí revizní technik na zkoušky znovu.
Paragraf 4 smí přezkušovat osoba znalá a paragrafy 6 a 7 smí přezkušovat odborná komise s revizním technikem v čele...
Osoba poučená je odborně způsobilá osoba bez elektrotechnického vzdělání (nikoliv však osoba znalá), která byla v rozsahu své činnosti:
O obsahu a časovém rozsahu poučení rozhoduje právnická nebo podnikající fyzická osoba, která provozuje elektrické zařízení nebo na nich provádí činnosti. Rozsah školení musí být přizpůsoben na charakter a rozsah činnosti, kterou mají osoby poučené na elektrických zařízeních vykonávat.
O poučení a ověření znalostí musí být proveden zápis, který vyhotoví osoba znalá, která poučení a ověření provedla. V zápisu musí také být přesně vymezen výše uvedený rozsah poučení a specifikace pracoviště.
Elektrotechnik je osoba znalá, která má elektrotechnické vzdělání ukončené výučním listem, maturitní zkouškou nebo diplomem a která po zaškolení složila zkoušku z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice ve stanoveném rozsahu.
Elektrotechnik vykonává činnosti na elektrických zařízeních a v jejich blízkosti samostatně s výjimkou zvláštních případů vycházejících z hodnocení rizik.
Minimální požadovanou odbornou praxi stanoví v souladu s hodnocením rizik jednotlivých činností vykonávaných elektrotechnikem odpovědná osoba, a to místním provozním bezpečnostním předpisem.
Vedoucí elektrotechnik je osoba znalá, která má elektrotechnické vzdělání ukončené výučním listem, maturitní zkouškou nebo diplomem a praxi minimálně 2 roky, a která po zaškolení složila zkoušku z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice ve stanoveném rozsahu.
Vedoucí elektrotechnik může vykonávat veškeré činnosti, které může vykonávat elektrotechnik, řízení činností, řízení provozu a projektování vyhrazených elektrických zařízení, které není předmětem autorizace podle jiného právního předpisu.
Minimální požadovanou odbornou praxi stanoví v souladu s hodnocením rizik jednotlivých činností vykonávaných elektrotechnikem odpovědná osoba, a to místním provozním bezpečnostním předpisem.
Ověření znalostí zkouškou provádí tříčlenná zkušební komise, jejímž předsedou je revizní technik a další člen komise je osoba s kvalifikací minimálně vedoucího elektrotechnika.
Zaškolení a rozsah zkoušky z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice musí odpovídat rozsahu požadované odborné způsobilosti. U nás vás proškolíme na napětí do 1kV střídavého napětí v prostorách bez nebezpečí výbuchu.
Zkušební komise může rozsah dokladu o odborné způsobilosti omezit podle rozsahu skutečně prováděných činností.
Předmětem školení a zkoušek z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice jsou:
Zkouška z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice pro osoby znalé se skládá z: