Zabýváme se především elektroinstalacemi v rezidenčních objektech jako jsou byty, rodinné domy, chaty, chalupy apod. a víme, že naši klienti nejvíce oceňují dodávku všech silnoproudých i slaboproudých systémů od jednoho dodavatele.

Proto se našim klientům se snažíme poskytnout co nejširší možný rozsah služeb, abychom sami nebo pomocí některého našeho partnera zvládli realizovat kompletní systém elektroinstalací v celém rodinném domě.

Do naší specializace tak například patří:

Zakázkové LED osvětlení

LED ( Light Emitting Diode ) osvětlení představuje moderní a úsporné řešení pro váš domov. Díky nízké spotřebě energie, dlouhé životnosti a minimální údržbě šetří nejen vaše peníze, ale i životní prostředí.

LED žárovky poskytují okamžité a kvalitní osvětlení, které lze snadno přizpůsobit různým potřebám a prostorům. Navíc neobsahují škodlivé látky jako rtuť, což z nich dělá bezpečnější volbu pro vaše zdraví i přírodu.

LED  pásky jsou součástí moderních elektroinstalací z mnoha důvodů...

  • LEDky jsou bezpečnější, protože jsou napájeny malým napětím do 24V
  • LEDky jsou jednoznačně úspornější než jiné zdroje osvětlení
  • LEDky vydrží mnohem déle než jiná svítidla
  • LEDky lze snadno stmívat pomocí běžných tlačítek nebo dálkových ovladačů
  • RGB nebo RGBW LEDky lze barevně přizpůsobit podle aktuální nálady
  • programovatelné LEDky lze přizpůsobit na dechberoucí světelné efekty 
smart LED osvětlení
porovnání
jednotlivých
druhů svítidel 
světelný tok
při příkonu
100W
životnost
osvětlení
běžná žárovka 1.300 lm 1.000 h
halogenová žárovka 1.700 lm 2.000 h
úsporná žárovka 6.500 lm 8.000 h
LED osvětlení 10.000 lm 25.000 h

Ačkoliv jsou komponenty pro LED pásky běžně dostupné v hobby marketech, tak jejich nesprávnou kombinací mohou vzniknout závažné důsledky. Není třeba se obávat u předpřipravených setů, které jsou prodávány jako certifikované výrobky a jejich montáž opravdu zvládnete sami doma.

Zpozornět je však třeba u větších zakázkových instalací, kdy osoba bez elektrotechnického vzdělání nemá potuchy, že... více o svépomocné montáži LEDek zde.

Domácí kamerové systémy

V rámci nově zřizovaných elektroinstalací nabízíme našim klientům i výstavbu domácích kamerových systémů, díky kterým můžete sledovat své obydlí odkudkoliv na světě.​ Kamerové systémy se v poslední dekádě staly běžnou součástí našich životů a jejich přínos pro ochranu majetku a životů je neoddiskutovatelný. Kamerové systémy se obecně dělí na Analog High Definition (AHD) a Internet Protocol (IP) technogii.

Ačkoliv je instalace obou systémů poměrně jednoduchá, je třeba mít stále na paměti, že kamery ani kabeláž nesmí být umístěny v blízkosti hromosvodu a že délka kabeláže nepříznivě ovlivňuje napájecí napětí a přenášený signál. Je dobré připomenout, že kamery se záznamem nesmí snímat veřejné prostranství.

Strukturovaná kabeláž

Bez strukturované kabeláže si moderní dům už ani nelze představit a s její pomocí přenášíme například internetový signál mezi jednotlivými routery v domácnosti, počítači, televizemi anebo třeba kamerami.

Strukturovanou kabeláž bohatě využíváme i při výstavbě chytrých domácností a mezi strukturovanou kabeláž můžeme do jisté míry počítat i koaxiální kabel pro připojení antény.

Strukturovaná kabeláž, obzvláště ta přenášející analogové signály, je velmi náchylná k rušení. Proto je nutné během výstavby pečlivě volit instalační trasy tak, aby nedocházelo k souběhu se silnoproudým vedením.

Přenášené datové toky rok od roku nezadržitelně rostou a i proto, s ohledem na možné rušení, volíme datovou kabeláž s výhledem, aby byla vyhovující i za nějaký čas.

návrh vhodných tras a instalace datové nebo televizní kabeláže

vytvoření domácí WiFi sítě

instalace datových a TV zásuvek

příprava pro kamerové systémy stíněnou kabeláží CAT 6A nebo CAT 7

osazení racku včetně záložního zdroje

Měření a regulace

Pod pojmem měření a regulace (MaR) se skrývá soustava čidel, termostatů, hydrostatů a dalších zařízení, která snímají fyzikální veličiny v domě jako je především vlhkost nebo teplota.

Úkolem systémů měření a regulace je tedy na základě aktuálních klimatických podmínek ovládat různé technologické vybavení domů tak, aby bylo v domě útulno.

V podmínkách rodinných domů se obvykle MaR rozumí:

ovládání ventilů topení

ovládání kotelny

ovládání klimatizace

ovládání ventilace a rekuperace

ovládání stínění

Ačkoliv se pokročilé technologické prvky do rodinných domů dávaly už v minulosti, tak často byly řešeny jako ostrovní systémy, které kolikrát pracovaly proti sobě. Dob​ře navržený systém MaR by měl být vytvořen jako integrovaný systém, ve kterém všechny prvky komunikují s ostatními.

Pokud v domě neplánujete kombinaci více technologických zařízení, je hospodárné MaR řešit standardním způsobem.

Pokud však již víte, že dům bude plný technologií, potom Loxone je ta správná volba.

Díky systému Loxone lze pak snadno z jedné centrální aplikace ovládat nebo automatizovaně nastavit, aby například:

  • topení nespínalo zároveň s klimatizací
  • klimatizace nebo topení se nespouštělo při otevřených oknech
  • v případě slunečního svitu do domu došlo k zatažení žaluzií nebo rolet a naopak
  • klimatizace nehospodárně nezkoušela chladit místnost, do které praží slunce
  • v případě silného větru došlo k vytažení žaluzií

Silové rozvody pro domácnosti

Správně provedená silová kabeláž o nízkém napětí (do 1000V) je základem každé novostavby nebo rekonstrukce. 

Silnoproudou elektroinstalací rozumíme především elektrické rozvaděče, zásuvkové a světelné okruhy, pevně připojené elektrospotřebiče a přívodní vedení.

Správně provedené silové rozvody elektřiny jsou klíčové pro bezpečnost a spolehlivost každé budovy. Nekvalitní či nesprávně provedená instalace může vést k závažným škodám, včetně požárů, poruch spotřebičů a vysokých nákladů na opravy.

připojení vířivky

Montáž silových rozvodů a rozvaděčů by proto měla vždy provádět proškolená a zkušená osoba, která zajistí dodržení všech bezpečnostních norem.

Investice do kvalitní elektroinstalace se vyplatí nejen z hlediska bezpečnosti, ale i dlouhodobé funkčnosti.

Součástí našich služeb v oblasti silové elektroinstalace je:

Hlavní domovní vedení

Za hlavní domovní rozvody můžeme považovat veškeré vedení, které vede od kabelové skříně, přes elektroměrový rozvaděč do hlavního domovního rozvaděče nebo do bytové rozvodnice.

Elektrická přípojka

Hlavní domovní vedení

Odbočka k elektroměru

Vedení od elektroměru

Silnoproudá elektroinstalace

přípojková skříň
otevřená přípojková skříň

Elektrická přípojka je vedení z distribuční soustavy k přípojkové skříni a je obvykle ve vlastnictví distribuční společnosti.

Hlavní domovní vedení je vedení od přípojkové skříně až k odbočce k poslednímu elektroměru v objektu.

V rodinných domech (tj. maximálně tři domácnosti) není nutné hlavní domovní vedení zřizovat a odbočky k elektroměrům lze provést přímo z přípojkové (pojistkové) skříně.

Naopak v bytových domech se hlavní domovní vedení zřizuje i v několika větvích.

Průřez vodičů hlavního domovního vedení (HDV) musí být takový, aby dovolené proudové zatížení vodičů bylo vyšší než očekávaný příkon všech domácností.

Průřez pro jednu až tři domácnosti obvykle postačuje kabel Cu 4 x 10 mm2 nebo Cu 4 x 16 mm2.

Nikdy však nezapomínejte na to, že bez ohledu na proudové zatížení, musí být minimální průřez vodiče PEN nejméně 10 mm2 v mědí nebo 16mm2 v hliníku.

kabely pro HDV

Uzemňovací soustava

Země je v elektřině velmi důležitý prvek, protože právě skrze zem se vrací proudy z elektroinstalace zpátky do trafostanice nebo se do země vybíjí atmosférické přepětí vzniklé při bouřkách nebo i blesky samotné.

Uzemnění je zjednodušeně řečeno takový přechodový můstek mezi elektroinstalací a samotnou zemí a mělo by zajistit proudům dostatečně průchodnou cestu, aby se do země co nejsnadněji dostaly - čili nízký odpor.

Význam uzemnění je dále rozebírán v článku "Proč je nutné uzemňovat bod rozdělení vodiče PEN na vodiče PE a N."

Bohužel ne všechny zeminy jsou dobře vodivé a třeba takové suché kamení nevede proud skoro vůbec. Čím hůře zemina proud vede, tím větší musí přechodový můstek být = tím větší styčnou plochu se zemí musí uzemnění mít.

měření zemního odporu
měření uzemnění

Uzemnění se nejčastěji provádí pomocí...

  • zemnících pozinkovaných pásků nebo drátů
  • zemnících pozinkovaných tyčí
  • zemnící základové sítě

Na správné řemeslné provedení uzemnění je tedy nutné klást obzvláště velký důraz, protože uzemňovací soustava je zpravidla v budoucnu neopravitelná. Velmi často se setkáváme se situacemi,

  • kdy velikost uzemňovací soustavy neodpovídá rezistivitě půdy,
  • kdy spojky nejsou provedeny dvojitě nebo nejsou izolovány proti vlhkosti,
  • kdy přechody​ uzemňovací soustavy mezi materiály nejsou ošetřeny antikorozní ochranou.

Uvedené problémy postupem času mohou natolik znemožnit proudům snadný průchod do země, že přestanou fungovat ochranné prvky nebo si blesk bude hledat cestu menšího odporu skrze konstrukcí budovy.

Před návrhem uzemňovací soustavy je doporučené změřit v místě stavby rezistivitu půdy a podle naměřených hodnot navrhnout vhodné řešení. Následně je nutné ohlídat, že navržené řešení bude i správně zrealizováno, což rozhodně neznamená pohodit zemnící pásek na dno výkopu.