Revizní prohlídka elektroinstalace

Co je to vlastně revizní prohlídka?

Revizní prohlídka elektroinstalace je komplexní činnost, při které revizní technik s oprávněním od Technické inspekce České republiky (TIČR) zkoumá a posuzuje elektrický systém v budově.

Hlavním cílem je ověřit, že všechna elektrická zařízení, jako jsou například zásuvky, vypínače, ochranné prvky v rozvaděči nebo samotné vedení umožňují bezpečný provoz dané elektroinstalace. Tento proces pomáhá minimalizovat riziko požáru a elektrických poruch, což je zásadní pro vaši bezpečnost a bezproblémový provoz elektrických zařízení v domě nebo kanceláři.

Pravidelné revize elektroinstalace jsou pak důležité pro udržení bezpečí a pohodlí v prostředí kde žijete nebo pracujete.

Princip revizní prohlídky je sice teoreticky velmi jednoduchý, ale prakticky to dost často bývá oříšek. Aby revizní technik mohl instalaci prohlásit za bezpečnou provozu, musí prozkoumat následující souvislosti:

A zde často v případě domácností bývá kámen úrazu. Jak může revizní technik dodržet první a druhý bod, když projektová dokumentace neexistuje a stavební povolení bylo vydáno na základě dvoustránkové skici a realizaci prováděl Franta od naproti?

Reviznímu technikovi pak nezbývá než vydat záporné stanovisko nebo projektovou dokumentaci skutečného provedení zpracovat. Ano, revizní technik smí zpracovat dokumentaci skutečného provedení elektroinstalace, ale tato činnost určitě nemůže být považována za běžnou součást revize.

Revizní prohlídky rozdělujeme podle ČSN 33 1500

Je třeba výchozí revize?

Výchozí revizní prohlídka je podle...

...povinná pro každou elektroinstalaci, která byla nově vybudována nebo na ní proběhla rekonstrukce.

Měření úbytku napětí

Jaké podklady jsou potřeba pro revizní prohlídku?

Aby revizní technik mohl provést samotnou (nejen výchozí) revizní prohlídku, měl by se podle normy ČSN 33 1500 seznámit s podklady mezi něž například patří:

Jak často se provádí pravidelná revize pro byty nebo rodinné domy?

I přesto, že  norma ČSN 33 2000-6 považuje provádění revizí elektroinstalace v bytech, rodinných domech nebo rekreačních objektech jako vhodné, účelné a žádoucí, tak pravidelné revizní prohlídky nejsou ze zákona v těchto objektech povinné.

Dalo by se jednoduše říct, že čím častěji, tím bezpečněji..., ale je třeba také myslet trochu hospodárně a zdravým rozumem. Tak jako ve všem i tady můžeme nalézt extrémní případy, kdy...

Nápovědu pro byty, rodinné domy a rekreační objekty ohledně pravidelných revizí nám celkem obstojně poskytuje článek 6.5.2 normy ČSN 33 2000-6 a příslušná technická normalizační informace (TNI), kde se v zásadě praví, že...:

Co si z toho tedy odnést?

Ačkoliv nejsou pravidelné revize pro obydlí ze zákona povinné, tak my je osobně jednou za čas doporučujeme.

U dnešních novostaveb s výchozí revizí a při řádné péči lze další revizi odložit až za zmíněných deset let. To rozhodně neplatí u elektroinstalací staršího data, obzvláště tažených v hliníku a bez ochranného vodiče, u kterých doporučujeme intervaly výrazně kratší.

Nesmíme opomenout zmínit, že pravidelné revize bývají velmi častou podmínkou pojistných smluv a jejich absence může mít neblahý vliv na výši případného plnění.

Jiná situace je však v případě systémů ochrany před bleskem - běžně označované jako hromosvody. Zde platí normy ČSN 33 1500 a ČSN EN 62 305, které ukládají pravidelné revize a prohlídky hromosvodů pro všechny budovy s hromosvodem - tedy i pro rodinné domy.

Úroveň ochrany proti blesku lhůta
prohlídky podle ČSN 62305
(od 2009)
lhůta
revize
podle ČSN 62305
(od 2009)
lhůta revize podle ČSN 331500
(do 2008)
LPS I, II (zvýšená ochrana budov) 1 rok 2 roky
LPS III, IV  (běžná ochrana budov) 2 roky 4 roky
hořlavé objekty nebo objekty s nebezpečím výbuchu 2 roky
ostatní budovy 5 let

Jak často se provádí pravidelná revize pro podnikatelské prostory?

V případě prostor určených pro podnikání mluví paragrafy zcela jasně...

Podle zákona č. 250/2021 Sb., konkrétně podle §20, musí být vyhrazené technické zařízení používáno pouze, pokud je vyloučen stav ohrožující bezpečnost práce a provozu. Za stav ohrožující bezpečnost práce a provozu vyhrazeného technického zařízení se považuje provoz vyhrazeného technického zařízení, u něhož není doložena zpráva o provedené revizi, která byla provedena ve stanovených lhůtách a v rozsahu.

Ačkoliv jsou lhůty pro pravidelné revize zmíněné i v samostatných normách, tak přednost před nimi má nařízení vlády č. 190/2022 Sb. a jeho příloha č. 4. Ta uvádí následující lhůty, které vycházejí z normy ČSN 33 1500.

Podle objektu a prostoru revision period
v objektech určených pro administrativní činnost 5 let
v objektech určených pro výrobu, vzdělávání (školy, mateřské školy), ubytování (hotely, ubytovny, kempy a jiná ubytovací zařízení) a lékařské účely 3 roky
elektrické zařízení v objektu, který podle požárně bezpečnostního řešení umožňuje přítomnost více než 200 osob 2 roky
prozatímní zařízení stavenišť 6 měsíců
pojízdné a převozné prostředky 1 rok
prostory s nebezpečím požáru a výbuchu 3 roky
prostory mokré a s trvalým výskytem korozivních nebo znečišťujících látek 1 rok
Ochrana před účinky atmosférické a statické elektřiny
LPS chránící kritické systémy 2 roky
LPS chránící ostatní objekty nebo zařízení 4 roky

P​​ro elektrické zařízení, pro které příloha č.4 k nařízení vlády č. 190/2022 Sb. nestanovuje lhůty revizí, platí lhůty, které jsou uvedeny v jiných předpisech čili třeba ve vlastních normách oddílu ČSN 33 2000 pro dané zařízení.

Objekt / prostor oddíl ČSN
33 2000
lhůta
revize
koupelny a umývárny 701 3 roky
bazény a fontány 702 1 rok
sauny 703 3 roky
staveniště 704 6 měsíců
zemědělství a zahradnictví 705 3 roky
omezené vodivé prostory 706 3 roky
datová centra 707 5 let
stání pro karavany a kempy 708 1 rok
venkovní osvětlení 714 4 roky

Lhůty pravidelných revizí podle ČSN 33 1500

Druh prostředí revision period
základní / normální 5 let
venkovní / pod přístřeškem 4 roky
studené / horké / vlhké 3 roky
s nebezpečím výbuchu nebo požáru 2 roky
mokré 1 rok
Umístění elektrického zařízení
prostory, kde se shromažďuje více jak 250 lidí 2 roky
zděné obytné a kancelářské budovy 5 let
ubytovací a vzdělávací zařízení 3 roky
objekty z hořlavých materiálů 2 roky
pojízdné a dopravní prostředky 1 rok
staveniště 6 měsíců

Bohužel se nám tu s boomem ​fotovoltaických elektráren rozmohl takový nešvar, kdy revize fyzicky (ne)provádějí a sepisují osoby bez příslušné kvalifikace a pouze si je nechávají někým od stolu razítkovat.

Upozorňujeme, že provádět revize 
vyhrazených technických zařízení mohou jen osoby na základě oprávnění vydaného Technickou inspekcí České republiky a je naprosto nezbytné, aby revizní technik byl osobně u vizuální prohlídky, zkoušení a měření přítomen.

Jak poctivá revize probíhá?

Revizní prohlídka má za úkol odhalit závady na nově vybudované, rekonstruované nebo již provozované elektroinstalaci, které mohly vzniknout dodáním vadného materiálu, chybami montážníků nebo přirozeným opotřebením a stárnutím.

Najít takové závady není vždy jednoduchý úkol a vyž​aduje veškeré znalosti a důvtip revizního technika. Určitou pomůckou je pak checklist revizní prohlídky, díky kterému revizní technik nic neopomene. Revizní prohlídka se proto vždy skládá:

z vizuální prohlídky celé elektroinstalace

ze zkoušení elektroinstalace

z měření elektroinstalace

z vyhotovení revizní zprávy

Vizuální prohlídka

P​ři vizuální prohlídce během stavby nebo rekonstrukce by měl revizní technik pečlivě prozkoumat například:

Zkoušení elektroinstalace

Pokud vizuální prohlídka nenašla závažné vady, může přistoupit revizní technik ke zkoušení elektroinstalace, jejíž úkolem je potvrdit, zda opatření použitá k zajištění bezpečnosti předmětu revize správně plní svůj účel. Zkoušení zpravidla podléhá:

Měření elektroinstalace

P​ři měření revizní technik ověřuje, že veškeré parametry jednotlivých prvků v elektroinstalaci odpovídají hodnotám, které zajišťují její bezpečnou funkci. Měříme tak mimo jiné:

Vyhotovení revizní zprávy

Pokud revizní technik shledá elektroinstalaci jako provozu bezpečnou, je situace pro revizního technika a provozovatele ideální. Bohužel ne vždy tomu tak je...

Pokud naopak revizní technik nalezne v elektroinstalaci nedostatky, musí na ně provozovatele upozornit a kladnou revizní zprávu může vydat až po jejich odstranění.

V případě vad, které je možné odstranit na místě, není vyloučena dohoda provozovatele a revizního technika na jejich odstranění. Teprve pak dojde k provedení samotné revize.

Revizní zprávu by měl revizní technik vyhotovit bez ohledu na její závěr, protože právě revizní zpráva má poskytnout provozovateli nezávislé zhodnocení bezpečnosti elektroinstalace.

Revizní zpráva, potvrzující bezpečnost dané instalace, však může být vydána jen za předpokladu, že revidovaná část elektroinstalace je zcela bez závad.

Co nemůže revizní technik tolerovat?

R​evizní činnost je někdy opravdovým dobrodružstvím a o kuriózní nálezy není nouze. Některé nalezené úlovky naleznete v našem článku zde. Závady si můžeme pracovně rozdělit do několika kategorií:

formální nedostatky

drobné závady / technické nedostatky

vážné bezpečnostní závady

život ohrožující závady