1.4.2024 - Ing. Aleš Smeták
V tomto článku bych vás chtěl seznámit s neobvyklou poruchou, ke které jsem byl přivolán do bytovky se čtyřmi bytovými jednotkami. V telefonu klientka popisovala závadu v zásadě těmito slovy:
"Při vypnutí mého hlavního jističe před elektroměrem, přestane fungovat část elektroinstalace v sousedních bytech, a navíc jsem od distributora obdržela vyúčtování na nedoplatek ve výši 20 tisíc korun."
Takové sdělení samozřejmě nelze brát na lehkou váhu, protože je zřejmé, že s elektroinstalací v domě není něco v pořádku. Cestou jsem nad problémem přemýšlel a v zásadě se mi honily hlavou dva scénáře:
Na místě jsme začali výslechem obyvatel domu. V zásadě mě zajímalo, jestli v domě neprobíhaly nějaké stavební úpravy nebo úpravy elektroinstalace. Ticho... aha, takže do 50 let staré elektroinstalace se nikdo nevrtal. Paráda.
Vypnutí hlavního jističe před elektroměrem oznamovatelky opravdu vypíná části elektroinstalací v sousedních bytech. O tom, že jsou na elektroinstalaci nějak připojeni je prostě zřejmé. První stopa.
No nic... jdeme rozplombovat a otevřít elektroměrový rozvaděč a doufám, že budeme moudřejší. Hlásím na ČEZ Distribuci a jdeme na to. Elektroměrák je však plný pavučin a je zřejmé, že sem nikdo už roky nelezl. Když už jsme ale tady, tak to rovnou proměříme. Od přívodu až na odvod vše v pořádku. Pro jistotu měřím ještě napětí mezi fázemi a PENkem (zemí). Krásných 230-245V, tady problém není. Podezření na přehozené vodiče je tedy vyloučeno.
No nic, bavíme se dál. Tentokrát mě zajímá vyúčtování. Ne ani tak částka, ale počet kWh. Z vyúčtování je vidět, že oznamovatelka má dlouhodobý průměr okolo 2MWh ročně, stejně jako její sousedé. V posledním roce jí to však vyskočilo na 6MWh, ale sousedům zůstávají 2MWh. Druhá stopa. Elektřina se prostě někde ztrácí nebo...???
Nedá mi to, tohle nedává smysl. Měřím znovu a tentokrát změřím i odpor mezi jednotlivými odvody do bytů. A hele... mezi L1 a L2 neměřím skoro žádný odpor. To je přece blbost, vždyť by to byl mezifázový zkrat. Toho si přece nikdo nemohl nevšimnout. Jdu do auta pro druhý měřák a ten měření potvrzuje.
Začínají mě brát mrákoty, protože hledat poškozenou izolaci na přívodu do bytu nebo někde uvnitř elektroinstalace může být taky na několik dní. Brrr....
Jak tam nad tím rozdělaným elektroměrákem stojím s obyvateli domu v zádech a vymýšlím, jak jim neradostnou zprávu oznámím, tak si jen tak bezděky změřím mezifázové napětí na hlavním přívodu do domu...
L1/L3 = 400V, L2/L3 = 150V a L1/L2 = 20V... bingo a jsme doma!
Jako my nemáme jednu fázi? Respektive v první fázi máme napětí druhé fáze?
WTF???
No nyní už jdeme na jisto. Šup do HDS a kontrola nožovky... nožovka na první fázi je mrtvá. Aha, takže mezifázový zkrat opravdu proběhl. To si toho nikdo nevšiml? Vždyť jim to muselo vyrazit kromě jističe před elektroměrem i vchodové dveře.
Tak znova... další debata nad úpravami elektroinstalace. Partner oznamovatelky se rozpomíná, že mu nějaký kolega z práce před pár měsíci upravoval bytovou rozvodnici, protože docházelo k padání starého bakeliťáku.
Paráda, konečně něco. Jdeme do bytu a zkoumáme bytovou rozvodnici a nacházíme... no potěš koště, teda smetáka.
...úprava proběhla přepojením vodičů na sousední jistič a tím došlo ke spojení fází L1 a L2 pod jednou svorkou.
Po nahození hlavního jističe B/3/25A pak muselo dojít k jeho okamžitému vybavení.
Jenže z toho si evidentně kamarád nedělal hlavu a nahodil ho podruhé. Nyní už jistič samozřejmě šel... proč? No, protože při prvním vybavení došlo k přepálení 63A nožovky v HDS. Smůla, že umřela jen ta na L1 a ta na L2 to vydržela. Kdyby totiž umřely obě, k této situaci by nikdo nedošlo.
Správně by schéma zapojení hlavního domovního vedení a odboček elektroměrů jednotlivých bytových rozvodnic mělo vypadat asi nějak takhle. Pointa je, že jednotlivé fáze jsou od sebe oddělené a potkávají se maximálně v třífázových spotřebičích a to výhradně přes velkou impedanci (odpor).
Elektrikářský diletant propojil v bytové rozvodnici fáze L1/L2 pod jednou svorkou. Patrně to udělal při vypnutém hlavním jističi před elektroměrem. Po dokončení úpravy v rozvodnici šel nahodit hlavní jistič B/3/25A a tím muselo dojít k mezifázovému zkratu.
Víme, že mezi fázemi se vyskytuje cca 400V a impedanci lze uvažovat okolo 0,2Ω. Na základě Ohmova zákona pak můžeme dopočítat orientační zkratový proud, který obvodem protekl. I = U / R = 400V / 0,2Ω = 2.000A = 2kA.
Zjednodušeně řečeno, zmíněné 2kA jsou proud, který protekl fází L1 do zmíněného propoje a fází L2 zase odtekl. Cestou však narazil na nadproudové ochrany. Konkrétně na
Je zřejmé, že zareagovat stihla nožová pojistka v HDS na L1, čímž splnila svoji práci, protože od toho tam je.
Po vybavení hlavního jističe došlo zcela jistě k jeho opětovnému nahození a nyní již držel. To patrně kamarád vyhodnotil jako bezporuchový stav. Jistič však nedržel kvůli bezporuchovému stavu, ale kvůli tomu, že z domu se stala prakticky dvoufázová síť. To ale kamarád netušil...
Fáze L2 tak začala v celé bytovce napájet i fázi L1... bohužel ovšem přes elektroměr oznamovatelky.
Na obrázku níže jsem se pokusil nakreslit, jak proudy skutečně několik měsíců v instalaci probíhaly. Záměrně jsem na obrázku ignoroval fázi L3, protože ta byla v pořádku.
Proudy jsem se snažil vykreslit i ve správném měřítku, čili čím silnější červená čára, tím vetší proud v dané části vodiče tekl. Je jasné, že největší proud tekl na přívodu fáze L2, protože ta napájela obě fáze L2 i L1.
Postupně se proud ve fázi L2 zmenšoval, protože odbočoval na svorky pro L2 u jednotlivých elektroměrů. Jenže protože fáze L2 skrze chybný propoj napájela i fázi L1, procházel celý proud pro L1 skrze elektroměr oznamovatelky a poté zase zpět do elektroměrového rozvaděče. Proud tak elektroměrem procházel dvakrát!!!
Samozřejmě se část proudu, která se spotřebovala v bytě oznamovatelky, již elekroměrem nevracela.
Fáze L1 pak putovala do správných elektroměrů a účtovala se jednotlivým bytům podle skutečné spotřeby. Za každou spotřebovanou 1kWh ze spotřebičů připojených na fázi L1 v ostatních bytech platila oznamovatelka 2x.
Ano, je to mazec a dobře to vysvětluje, proč došlo k trojnásobnému nárůstu spotřeby elektrické energie u oznamovatelky, ale spotřeba ostatních partají zůstala nezměněna.
Jediný, kdo na tom ve skutečnosti vydělal, je distributor/obchodník, který do domu dodal 6MWh, ale vyúčtoval 10MWh. Je však nutné zmínit, že obchodník za zásadní chybu elektrozedníka nemůže a nemůže být v žádném případě za ni zodpovědný.
Způsobená škoda ve výši cca 20 tisíc tak bohužel zůstane ležet na bedrech oznamovatelky, která je za elektroinstalaci jako provozovatelka zodpovědná. Leda by něco vyrazila ze skutečného viníka...
Co k tomu říct... ze zákona 250/2021 Sb. jasně plyne, že do elektroinstalace může zasahovat výhradně odborně způsobilá osoba. Tečka.
Ačkoliv nejsem umanutý revizák, který by ječel pokaždé, když si zručný laik vymění zásuvku nebo vypínač, namontuje světlo nebo vyrobí prodlužku, tak v rozvaděči by se opravdu nikdo vrtat neměl.
Lidi nešetřete každou korunu, zavolejte si odborníky a ověřte si, že to odborníci skutečně jsou! Chtějte vidět oprávnění z TIČR! Amatérský zásah do elektroinstalace se vám může sakramentsky vymstít. Tentokrát to stálo jen peníze... sice nemalé, ale pořád jen peníze. Někteří za podobné kraviny zaplatili cenu nejvyšší...
...a přesto se najdou tací, kteří si do elektroinstalace v podobném technickém stavu po několika amatérských zásazích pořídí třeba uzemňovací prostěradlo...
Pokud jste v článku nalezli chybu, dejte nám, prosíme, o ní vědět na eas@eas-elektro.cz
Děkujeme, Eva a Aleš Smetákovi - návrat zpět na přehled článků