24.11.2024 - Ing. Aleš Smeták
V tomto článku se však chci zabývat situací, na kterou i v odborných kruzích panují různé názory. Je dobrý nápad připojovat komínové těleso na hromosvod (odborníci prominou na LPS) za všech okolností?
Slýchávám diskuze na toto téma neustále. Od servisáků na kotle, od kominíků, od hromosvodářů, od elektrikářů... každý má svoji pravdu, ale tady jsme v říši fyzikálních zákonů a nikoliv ve sněmovně. Pravda může být jen jedna.
Pojďme se společně na situaci podívat s nadhledem, říci si možná "pro" i "proti" a taky se podíváme, co na to vlastně říkají normy.
Než se však pustíme dále, bylo by vhodné, abyste si přečetli předchozí články na téma přepětí:
Pojďme si tak nějak shrnout předchozí články, protože z nich už víme, jak to asi vypadá, když blesk udeří přímo do objektu vybaveného hromosvodem.
Na obrázku níže je znázorněna cesta blesku od jímače do uzemňovací soustavy a do elektroinstalace. Pro začátek z obrázku úplně zapojení / nezapojení komína do systému LPS (Lightning protection system) vynechávám.
Nyní se pojďme podívat na tři nejčastější možné zapojení komínu k hromosvodu.
V tomto případě je komín součástí chráněného objektu. Pokud blesk do objektu udeří, bude odchycen správě dimenzovanými jímači a sveden svody do uzemňovací soustavy.
Protože jímače i svody jsou buď v dostatečné vzdálenosti "s" nebo jsou izolované, nemůže bleskový proud přeskočit na kovové konstrukce chráněného objektu a tím se šířit do vnitřních částí instalace.
Pokud máte komín, který je navržen jako součástí chráněného objektu, je hloupost ho svépomocí připojovat k hromosvodu jen proto, že nám to nějaký Franta poradil. Ano, i tento argument jsem již při revizi slyšel.
Pokud je komín k hromosvodu připojen nahoře i dole, stává se z něj náhodný jímač nebo svod. Část bleskového proudu pak po něm bezpečně sjede do uzemnění.
Tady je velmi důležité dbát na to, aby komín nebyl v žádném případě vodivě propojen s vnitřní částí domu. V případě plynových kotlů je to možné, protože se připojují plastovým odkouřením. V případě kotlů na tuhá paliva takové nevodivé a zároveň ohnivzdorné řešení neznám.
Toto řešení zároveň přináší i riziko, že ačkoliv je propojení kotle a komínu provedeno z nevodivého materiálu, tak v případě plynových kotlů se uvnitř nachází vodivé výpary a v případě kotlů na tuhá paliva zase vodivé saze. Těžko říct jak silný bleskový proud bude a jestli si dokáže skrze saze nebo výpary najít cestu do kotle.
Posledním rizikem je, že v případě opravy může nějaký iniciativní pracovník vyměnit nevodivé odkouření za vodivé a průšvih je na světě.
Tohle je problém. Můžete mít sebelépe koncipovanou ochranu proti přepětí, ale když provedete toto, vše přišlo na zmar. Pokud totiž do objektu udeří blesk, dojde k zavlečení části bleskového proudu do vnitřní instalace.
Je úplně jedno, že máte ty nejlepší přepěťové ochrany, protože ty nebudou fungovat. Blesk totiž přišel z druhé strany barikády, prostě takový nůž do zad.
Od servisních techniků kotlů tyhle příhody slýcháme často. Výsledkem bývá spálená základová deska kotle, která je na přepětí velmi citlivá. Proud se však nemusí omezit jen kotelnu a vesele poletí instalací dál do dalších zařízení.
Ohledně připojení nebo nepřipojení komína nás bude zajímat zejména norma ČSN EN 62305-3 Ochrana před bleskem - Hmotné škody na stavbách a nebezpečí života a tam s v článku 6.3.1 praví:
Elektrické izolace mezi jímací soustavou a svody na jedné straně a kovovými částmi stavby, kovovými instalacemi a vnitřními systémy na straně druhé může být dosaženo zajištěním dostatečné vzdálenosti "s" mezi těmi to částmi.
To je ona zmiňovaná vzdálenost "s", na kterou existuje podrobný výpočet. Tím se zde ale nebudeme zabývat a spokojíme se s orientační informací, že vzdálenost obvykle vychází mezi 60cm - 80cm. Laici by se do odhadu vzdálenosti "s" určitě neměli pouštět, to je práce projektanta elektro!
Norma tedy praví, že všechny kovové části stavby - což je třeba i vodivý komín zasahující do vnitřních prostor - musí být izolovány od hromosvodu. Jedním ze způsobů izolace je právě oddálený hromosvod o vzdálenost "s". Další možností by bylo použít izolované svody HVI.
Z pohledu článku 5.1.3 smí být komín zahrnut do hromosvodu. Nicméně s článkem 5.1.3 úzce souvisí článek 5.2.5 a 5.3.5, který definuje podmínky, za kterých může být vodivá konstrukce považována za náhodný jímač nebo náhodný svod a připojena k hromosvodu.
Rozhodující je především bytelnost dané konstrukce - jinými slovy tloušťka materiálu, ze kterého je vyrobena. Abychom mohli kovovou součást považovat za náhodný jímač nebo svod, musí mít tloušťku alespoň 0,5mm v případě, že jsou vyrobeny z mědi nebo pozinkované oceli. Podle článku 5.6.2 také musí náhodný jímač nebo svod mít minimální průřez alespoň 50mm².
Pokud kovová konstrukce výše uvedené podmínky nesplňuje, nemůže být zahrnuta do LPS (připojena k hromosvodu) a musí být součástí chráněného objektu. Jinými slovy, hromosvod musí takovou konstrukci chránit a zabránit, aby do ní udeřil blesk nebo po ní blesk cestoval do uzemnění.
Z výše uvedeného si můžeme odnést, že pokud máme na komíně nějakou kovovou hlavici, ale zbytek komína je nevodivý, tak postačí, když kovovou část připojíme k LPS. Pokud je však komín proveden vodivě až do vnitřní instalace, pak komín na LPS připojovat nesmíme, protože bychom si zavlekli blesk do chráněného objektu. V takovém případě je provést izolovaný hromosvod nebo dodržet ochrannou vzdálenost "s".
Například v případě antény je oddálený hromosvod nutností, jinak můžete mít bleskové televizní zprávy.
Oddálený hromosvod je součástí systému ochrany před bleskem (LPS), který minimalizuje riziko přímého úderu blesku do chráněného objektu. Jeho hlavním cílem je zajistit, aby se bleskový proud nedostal do chráněného objektu a nepoškodil jej nebo osoby uvnitř.
Oddálený hromosvod využívá izolaci mezi svodem a chráněným objektem. Tato izolace brání průniku bleskového proudu na chráněné konstrukce nebo zařízení. Svody oddáleného hromosvodu jsou umístěny v takové vzdálenosti (vzdálenost "s") od chráněného objektu, aby nedošlo k přeskoku bleskového proudu na objekt.
Pokud nemůžeme dodržet vzdálenost "s", je možné použít izolované vodiče HVI. Pamatujte, že návrh hromosvodu může udělat jen osoba s odpovídající kvalifikací.
Pokud jste v článku nalezli chybu, dejte nám, prosíme, o ní vědět na eas@eas-elektro.cz
Děkujeme, Eva a Aleš Smetákovi - návrat zpět na přehled článků