10.11.2024 - Ing. Aleš Smeták
Jak vzniká přepětí v elektroinstalaci již víme z předchozího článku o vzniku přepětí a jak funguje princip ochrany zase z článku o ochraně elektroinstalace proti přepětí.
V tomto článku se podíváme na praktické zapojení přepěťových ochran, které v elektroinstalaci fungují jako takové dočasné připojovače fázových vodičů k ochrannému pospojování, pokud napětí překročí určitou mez. Bohužel téma přepěťových ochran je tak obsáhlé, že není v možnostech tohoto článku zajistit úplný výklad.
Než se pustíme do samotného výkladu ochrany proti přepětí, měli bychom si alespoň nastínit soubor norem, které ochranu před přepětím řeší:
Kategorie přepětí I až IV určují úroveň elektrické odolnosti zařízení vůči přepětí a uvádějí, jaké maximální hodnoty impulzního napětí musí zařízení vydržet v různých částech elektrického systému. Tyto kategorie vycházejí z normy ČSN EN 60664-1 a používají se k určení ochranných opatření v elektroinstalaci.
Tyto kategorie určují, kde v elektroinstalaci může být jaké zařízení umístěno a jaké přepětí je schopno vydržet, od kategorie IV na hlavním přívodu (nejvyšší odolnost) až po kategorii I pro citlivou elektroniku (nejnižší odolnost).
V ČSN EN 62305-1 jsou definovány jednotlivé zóny ochrany před bleskem, tzv. LPZ (lightning protection zones), které se používají k vytvoření víceúrovňové ochrany proti účinkům blesků a přepětí v rámci budov a elektrických systémů. Tyto zóny definují různé úrovně rizika vystavení bleskovým proudům a elektromagnetickým impulzům (LEMP – Lightning Electromagnetic Pulse). Ochranné prvky v jednotlivých zónách (přepěťové ochrany) snižují intenzitu přepětí a bleskových proudů směrem dovnitř budovy, čímž chrání instalace a zařízení v různých částech systému.
Mezi jednotlivými kategoriemi přepětí a zónami ochrany před bleskem musí být umístěny příslušné přepěťové ochrany. Například hrubá B / T1 / I nebo střední C / T2 / II nebo jemná D / T3 / III.
Nyní už víme co jsou to kategorie přepětí a zóny ochrany před bleskem, podle kterých volíme správnou přepěťovou ochranu.
Rozdělení přepěťových ochran na typy 3+0, 3+1 a 4+0 se používá u třífázových systémů a odkazuje na zapojení svodičů mezi jednotlivými vodiči a uzemněním v systému TNC-C, TN-S nebo TN-C-S. Více o jednotlivých systémech naleznete v tomto článku o typech sítí.
Ještě podotýkám, že ačkoliv jsem s tím na obrázku nezdržoval, tak před svodičem přepětí musí být umístěna nadproudová ochrana, nejlépe nožová pojistka. Maximální velikost předřazeného jištění zjistíme z technické dokumentace výrobce.
Přepěťová ochrana (SPD) se umisťuje před proudový chránič (RCD) z několika důvodů:
Nicméně existují případy, kdy můžeme nalézt přepěťové ochrany až za chrániče. To uděláme tehdy, pokud očekáváme příchod impulzního proudu nejen po přívodním vedení, ale také z druhé strany. Zní to nereálně? Podívejte na obrázek...
Návrh umístění, zapojení a propojení přepěťových ochran (SPD) v elektrické instalaci je zásadní pro jejich správnou funkci a efektivní ochranu elektrických zařízení. Pojďme se podívat na nějaké zásady, které by měly být při návrhu dodrženy:
Pokud jste v článku nalezli chybu, dejte nám, prosíme, o ní vědět na eas@eas-elektro.cz
Děkujeme, Eva a Aleš Smetákovi - návrat zpět na přehled článků