Elektřina svépomocí...
... aneb legislativa okolo prací na vyhrazeném technickém z​ařízení?

23.7.2023 - In​g. Aleš Smeták

Úkolem tohoto článku je seznámit čtenáře s legislativou, která je závazná pro provádění prací na vyhrazených technických zařízeních.

Není snad téma, které by vzbuzovalo vášnivější emoce než svépomocná montáž elektroinstalace. Jsme přesvědčeni, že toto téma není zdaleka tak černobíle a pojďme se na něj podívat s chladnou hlavou...

Krásně to nakreslil Jan Kunz...

Jak se tedy dívá legislativa na svépomoc?

Výše uvedené zákony a nařízení vlády řeší právnické a fyzické podnikající osoby.

Mohla by si svépomocí zhotovit elektroinstalaci třeba poučená osoba podle §4 nařízení vlády 194/2022 Sb.?
 Podle tohoto paragrafu totiž smí poučená osoba provádět:

Ačkoliv to vypadá, že s §4 NV 194/2022 Sb. můžete podle pokynů provádět úpravy elektroinstalace, tak nezapomínejme, že §4 vlastně platí pro zaměstnance právnické nebo fyzické podnikající osoby.

Z toho plyne, že bez jakékoliv kvalifikace si můžete sami sobě doma leda sekat drážky, osazovat skříně rozvaděčů, osazovat krabice pro zásuvky a vypínače atd.

S takovou čtyřkou byste měli mít takové znalosti, abyste na základě pokynů znalých osob a bez napětí mohli tahat kabely, osazovat přístroje zásuvek a vypínačů nebo montovat světla. To byste ale museli nejprve dělat pro oprávněnou právnickou nebo fyzickou podnikající osobu.

Pro úplnost je třeba dodat, že pod přímým dohledem například revizního technika může čtyřka pracovat i v blízkosti živých částí bez ochranného krytu, ale v žádném případě nesmí pracovat s čímkoliv pod napětím!

Může vůbec statut poučené osoby podle §4 NV 194/2022 Sb. získat osoba bez elektrotechnického vzdělání a praxe? Ano, protože §19 odst. 3 zákona 250/2021 Sb. říká, že osoba poučená:

Kvalifikace podle §4 nařízení vlády 194/2022 platí maximálně tři roky a pak je nutné jí obnovit.

Celkově tak nabýváme dojmu, že samotná svépomocná montáž elektroinstalace ve vlastním domě není vlastně zákonem vůbec řešena. Jenže se pořád bavíme pouze o svépomocné výstavbě VTZ a abyste takové zařízení mohli vůbec pustit do provozu, musíte podle §6 190/2022 Sb. zajistit jeho výchozí revizi.

Revizi si už svépomocí neuděláte a věřte, že poctivý revizní technik bude do výchozí revizní zprávy chtít napsat dodavatele elektroinstalace včetně jeho IČ a čísla oprávnění od TIČR, popř. alespoň čísla osvědčení. Zde už může narazit kosa na kámen...

Ne každé elektrické zařízení je vyhrazené...

Zákon 250/2021 Sb. v §7 jasně říká, že práce na vyhrazeném technickém zařízení (VTZ) může provádět výhradně odborně způsobilá právnická nebo podnikající fyzická osoba. Abychom zjistili, co je to vyhrazené technické zařízení, musíme zabrousit do §3 nařízení vlády 190/2022 Sb., kde stojí, že vyhrazená elektrická zařízení jsou:

Vyhrazenými elektrickými zařízeními tedy nejsou:

Výměna DEONu, výměna výkonového jističe

Výkonový jistič tzv. deon před elektroměrem je rozhodně vyhrazené technické zařízení (VTZ)

Z toho plyne, že pokud se rozhodnete svépomocí vybudovat vlastní domácí kamerový systém, roztahat koaxiály pro televizi, osadit výrobky chytré domácnosti, vytvořit datovou kabeláž pro internet nebo si svépomocí namotovat připravený kit LED pásků, tak není co řešit. Tohle není VTZ a tohle si klidně udělat můžete... stejně jako si můžete vyměnit žárovku.

Jak vidí svépomocnou práci na VTZ osoba znalá?

Osoba znalá je podle NV 194/2022 Sb. osoba splňující §6 Elektrotechnik, §7 Vedoucí elektrotechnik a §8 Revizní technik.

Jak to vidí legislativa jsme si jakžtakž objasnili a nyní se na to zkusíme podívat z pohledu znalých osob. Zde narážíme na jádro pudla, protože jejich rozdílné názory často pramení z kvality práce na vyhrazených technických zařízeních, se kterou se tyto osoby znalé po svépomocnících zrovna potkávají.

Není totiž svépomocník jako svépomocník a zkusme si je alespoň trošku rozdělit.

Já osobně jako revizní technik nemám problém s kutily, protože ačkoliv fušují někam, kam by fušovat neměli, tak to dělají výhradně na svých vlastních objektech a nikde dál to nenabízí. Navíc tito lidé dělají maximum, co je v jejich silách, aby to udělali co nejlépe a pokud už něco vymňouknou, tak to nebývá záměrem, ale neznalostí. Takovým rádi nabídneme pomocnou ruku.

S elektrošikuly je to složitější, protože v žádném případě nelze podporovat neoprávněné podnikání. Pokud se drží primárně jen svého řemesla a v rámci něho poskytují i nezbytné elektropráce, tak by měli přijít na školení a paragrafy si dodělat. Obvyklým příkladem jsou topenáři, kteří si u nás dodělávají školení, aby mohli zapojovat bojlery nebo truhláři, aby mohli dávat LEDky do nábytku. Vždyť je to tak jednoduché a v případě průšvihu jim pojišťovna neodmítne krytí...

Na druhé straně stojí elektrozedníci, kteří nabízí nekvalitní elektropráce bez potřebných oprávnění. Takoví nemají problém seskládat rozvaděč, který nevyhovuje snad ničemu a chránič použít jako svorkovnici... Od takových ruce pryč a zkušený revizák jejich práci pozná velmi rychle. No vlastně ji poznáte velmi rychle sami...

Závěrem

Tak jako u všeho, i u elektřiny platí, že všeho s mírou a zdravým rozumem. Vlastně u elektřiny to platí dvojnásobně.

Není problém, když si svépomocně ve svém domově uděláte elektrické instalace, které nespadají do definice vyhrazeného technického zařízení jako jsou třeba kamery, data, TV koax atd. 

Není ani problém, pokud si podle pokynů osoby znalé a po její následné kontrole, svépomocně připravíte hrubé rozvody silnoproudé elektroinstalace, osadíte prázdné skříně rozvaděčů, zapojíte světla, zásuvky a vypínače. Pochopitelně vždy při odpojeném napětí!!

Problém ovšem nastává, pokud se začnete hrabat v rozvaděči nebo bez konzultace s osobou znalou provádět úpravy stávající elektroinstalace. To by byla od vás hloupost...

Snad největším problémem je, pokud se bez potřebných oprávnění rozhodnete elektromontáže nabízet dál. To už pak není hloupost, ale trestný čin...

Pokud jste v článku nalezli chybu, dejte nám, prosíme, o ní vědět na eas@eas-elektro.cz
Děkujeme, Eva a Aleš Smetákovi - návrat zpět na přehled článků